آموزش ایمنی در خیابان به کودکان

توسط دنیای کودک من
آموزش ایمنی در خیابان به کودکان

همه ی ما می دانیم که خیابان‌ها تهدیدی برای ایمنی فرزندانمان است. زمانی که خارج از منزل هستید، آموزش ایمنی در خیابان به کودکان ، مانند توقف در گذرگاه‌ها و اطاعت از علائم راهنمایی و رانندگی از جمله اقداماتی است که باید انجام دهید.

به کودکان خردسال آموزش دهید وقتی همراه شما در خیابان راه می روند دست شما را بگیرند. اجازه ندهید آنها جلوتر از شما عرض خیابان را طی کنند.

حرف از ایمنی شد، توصیه می کنیم مقاله دیگر دنیای کودک من با عنوان روش های آموزش ایمنی به کودکان در مقابل آتش را هم مطالعه کنید.

روش های آموزش ایمنی در خیابان به کودکان

روش اول: هنگام پیاده روی در خیابان به کودک آموزش دهید

آموزش پیاده روی در خیابان به کودک

شما منطقه خود را بهتر می شناسید، بنابراین می توانید مسیرهای امن تر را شناسایی کنید تا در زمان پیاده روی با فرزندتان بتوانید در محیطی آرام و امن تر به او آموزش دهید. همانطور که با آنها راه می روید، شروع کنید به توضیح اینکه هر تابلو در خیابان چه معنایی دارد. در حین رانندگی یا راه رفتن با فرزندتان، هر علائم جدیدی که می بینید را به کودک نشان دهید . در پیاده روی های بعدی، از آنها بپرسید که نشانه ها به چه معنا هستند. وقتی اشتباه متوجه شدند، به آرامی پاسخ صحیح را توضیح دهید.

برای آموزش علائم راهنمایی و رانندگی به خردسال ها می توانید از فلش کارت استفاده کنید. به این ترتیب آنها می توانند به کمک فلش کارت ها در یک محیط امن مثل کلاس یا خانه آموزش ببینند.

نکته: بسیاری از کودکان، به ویژه کودکان خردسال، نیاز به یادآوری مداوم این آموزش ها (قوانین راهنمایی و رانندگی) دارند. با این حال، برای آموزش قوانین به کودکان صبور باشید.

روش دوم: آموزش همراه با بازی

آموزش ایمنی در خیابان همراه با بازی

با بازی یادگیری را سرگرم کننده کنید. تکرار درس های ایمنی هنگام راه رفتن یک روش آموزشی بسیار مفید است، اما بازی ها نکات مهم را به یاد ماندنی تر می کنند.

۱- بازی هایی مانند “معنای علامت را حدس بزنید” انجام دهید. به عنوان مثال، می توانید بپرسید: “این علامت به چه معناست؟ آیا باید بایستیم یا راه برویم؟” (می توانید از فلش کارت های آموزش راهنمایی رانندگی استفاده کنید)

۲- از ماشین‌های اسباب‌بازی برای تنظیم سناریوهای ایمنی، مانند راه‌های ورودی یا گذرگاه‌ها استفاده کنید. تشک‌های بازی که شبیه نقشه‌های راه بزرگ هستند برای این کار مفید هستند و فرصتی را برای آموزش کودکان بدون بیرون بردن آنها فراهم می‌کنند. احتمالاً فرزند شما نیز از معاوضه کمی زمان آموزشی برای چند ماشین اسباب بازی جدید قدردانی خواهد کرد.

۳- در داخل خانه، می توانید علائم راهنمایی و رانندگی را چاپ کنید و به دیوار بچسبانید بعد از بچه ها بخواهید آنها را تفسیر کنند. همچنین می توانید لباس پلیس های راهنمایی و رانندگی را بپوشید.

قوانین و نکاتی که باید به کودک خود آموزش دهید

۱- به کودکان بیاموزید قبل از ورود به جاده ها توقف کنند

توقف قبل از ورود به خیابان

 این یک نگرانی برای اکثر والدین است. توپی به خیابان می‌غلتد یا کودک چیزی را می‌بیند که حواس او را پرت می‌کند، مثلا دوستی را آن طرف خیابان می بیند، بنابراین می‌دود. به همین دلیل باید از سنین پایین به کودکان آموزش دهید که “جاده ها برای بازی نیستند”. آنها یاد می گیرند که صبر کنند تا به موقع از خیابان عبور کنند. حتی اگر متوجه اشتباه آنها شدید، ملایم باشید. تمام تلاش خود را برای حفظ آرامش و توضیح خطر انجام دهید.

۲- وقتی پیاده رو نیست از سمت چپ راه بروید

از سمت چپ راه بروید

وقتی پیاده رو وجود ندارد، همه باید تا حد امکان از جاده دور شوند. احتمالاً با آن لحظاتی روبرو شده اید که عصبی هستید زیرا احساس می کنید به اندازه کافی از این وسایل نقلیه بزرگ که با سرعت در حال عبور هستند جدا نیستید. دیدن کودکان از شما سخت تر است، بنابراین خارج شدن از جاده نجات دهنده است. حتی زمانی که در پیاده رو هستید، قرار دادن فرزندتان در سمت چپ می تواند از او در برابر تصادف غیرمنتظره محافظت کند.

۳- از بچه ها بخواهید همیشه از خط عابر پیاده عبور کنند

عبور از خط عابر 1
عبور از خط عابر 2

بسیاری از بزرگسالان هر زمان که بخواهند با دویدن در خیابان خود را در معرض خطر قرار می دهند. اما باید توجه داشت که برای آموزش کودک را به قسمتی از خیابان که خط کشی شده ببرید (خط عابر پیاده). به کودک خود یادآوری کنید که قبل از عبور بایستد و به هر دو طرف (چپ و راست) نگاه کند. حتی پس از شروع عبور هم به نگاه کردن و گوش دادن ادامه دهید. اگر شاهد عبور نامناسب شخص دیگری هستید، به کودک خود یادآوری کنید که این اشتباه و خطرناک است.

۴- خطر عبور از بین خودروهای پارک شده

خطر عبور از بین خودروهای پارک شده

علاوه بر معابر، خودروهای پارک شده عامل اصلی تصادفات هستند. این عجیب به نظر می رسد، اما به آن فکر کنید. وقتی کسی از بین دو ماشین بیرون می‌آید دیدنش خیلی سخت است. حتی بزرگسالان نیز این اشتباه را انجام می دهند، اما کودکان بسیار کوچکتر و سخت تر دیده می شوند. بسیار مهم است که فرزند شما این موضوع را بداند.

راهنمای آموزشی

چند نکته که در مورد آموزش دادن به کودکان باید رعایت شود:

۱- هرگز سعی نکنید کودکان را با خطرات خیابانی بترسانید. در عوض، با آرامش به آن‌ها توضیح دهید تا درس‌ها را بیاموزند تا اینکه از لحن شما بترسند.

۲- دستورالعمل های خود را کوتاه و واضح بیان کنید. از سخنرانی های طولانی در مورد ایمنی خیابان خودداری کنید. به هر حال، بچه ها همه چیزهایی که شما می گویید را به خاطر نمی آورند. درک “قرمز به معنای توقف” یا “نگاه به چپ، راست چپ” بسیار ساده تر از توضیح های طولانی در مورد ایمنی ترافیک است.

۳- به جای توضیح دادن، زمان بیشتری را از کودک بپرسید که چه کاری باید انجام دهد یا از او در مورد تابلوهای خیابان سوال کنید.

آموزش ایمنی در خیابان

منبع: https://www.wikihow.com/Teach-Children-Basic-Street-Safety-when-Walking

نظر شما نسبت به این پست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *