معرفی ۳ کتاب مهم در تربیت کودک

توسط فاطمه معیل

وقتی فرزند به دنیا می آید، یکی از مهمترین ضروریاتی که باید ما به عنوان والدین توجّه داشته باشیم، تربیت فرزند است. یک جامعه‌ی سالم زمانی مسیر پیشرفت را در پیش می‌گیرد که اعضای سالم را در خدمت خود داشته باشد. خواندن این کتاب ها به شما کمک می‌کند تا فلسفه تربیتی خودتان را شناسایی کنید و بتوانید با کودک خود رفتار مناسب و بدون درگیری داشته باشید.

کتاب تربیت بدون قشقرق

کتاب تربیت بدون قشقرق منبعی غنی است، برای خانواده های که می خواهند راهشان را از میان قشقرق ها و سوتفاهم ها پیدا کنند. کارشناسان پیشروی عرصه فرزندپروری در کتاب تربیت بدون قشقرق، به روش درست برخورد والدین با بدرفتاری کودک پرداخته و همچنین نقشه راهی اثر بخش و پرمهر برای برخورد با قشقرق و اشک و زاری کودک پیشنهاد می دهند. با استفاده از این کتاب می توانید فلسفۀ تربیتی خودتان را شناسایی کنید. تربیت بدون قشقرق اثری‌ست که نگرش شما را نسبت به آنچه تاکنون درباره‌ی فرزندپروری شنیده‌اید، تغییر می‌دهد. 

اگر آموزگار یا درمانگر هستید و شغلتان در ارتباط با رشد و سلامت کودکان است، رویکرد این کتاب برای دانش‌آموزان و مراجعان شما موثر خواهد بود. این اثر را به همه‌ی والدینی که به تربیت فرزند خود اهمیت می دهند، نیز پیشنهاد می‌کنیم.

کتاب علیه تربیت فرزند

کتاب علیه تربیت فرزند به دنبال این است که به والدین نشان دهد چرا بهتر است برای فرزندان خود نقش باغبان را ایفا کنند، نه نقش نجار، از منظر نویسنده گرچه مراقبت از کودکان و تربیت آن‌ها اهمیت بسیاری دارد، بهتر است که والدین به جای ساختن و شکل دادن به فرزندانشان، به دنبال آشنا کردن آن‌ها، با دنیای پیش‌بینی ‌ناپذیر باشند.

تصور اغلب ما از تربیت فرزندمان این است فراهم کردن محیطی امن؛ برنامه ریزی دقیق و هدفمند برای زمانهای کار و فراغت؛ نظارت دقیق بر اعمال و روابطش و هدایت او تا رسیدن به اهدافی عالی، اما آلیسون گوپنیک از روان شناسان پیشرو معاصر، در این کتاب از غیر علمی بودن و همچنین زیانبار بودن این نگاه به فرزندپروی سخن میگوید او نشان می دهد که چرا هرگز نباید دنبال ساختن و شکل دادن به فرزندانمان باشیم کودکان طوری خلق شده اند که نامنضبط و بازیگوش و پیش بینی ناپذیر و خیال پرداز باشند؛ آنها طوری خلق شده اند که هم بسیار متفاوت از والدینشان و هم بسیار متفاوت از یکدیگر باشند. گوپنیک همچنین توضیح می دهد که چطور به فرزندانمان بیاموزند در جهانی پیش بینی ناپذیر، افرادی انعطاف پذیر، خلاق و مقاوم باشند.

کتاب والدین سمی

 در کتاب والدین سمی بیش از هرچیزی به مهارت‌های ضروری فرزندپروری، برای والدین اشاره داشته است. او ضمن تبیین چگونگی شکل‌گیری یک رابطه‌ی سالم میان والدین و فرزندان، رفتارهای آسیب زننده و تخریب کننده را شناسایی کرده و راهکارهایی برای رهایی از این عادات ارائه می‌دهد. بسیاری از افراد همچنان در زمان بزرگسالی نیز از سوی والدین خود آسیب می‌بینند؛ عده‌ای از پدر و مادرها هنوز با فرزندان خود مانند یک کودک نابالغ رفتار می‌کنند یا با تهدید و ایجاد عذاب وجدان فرزند خود را کنترل می‌کنند. به همین خاطر سوزان فوروارد در کتاب والدین سمی، با بررسی سوژه‌های مختلف راهکارهایی مناسب برای درمان و بهبود شرایط شما ارائه می‌دهد که به کمک آن می‌توانید از گذشته تلخ خود عبور کنید و زندگی جدیدی را رقم بزنید. این کتاب به مخاطب می‌آموزد چگونه تاثیر آموزش غلط والدین خود را به حداقل برساند و کنترل بیشتری بر احساسات و آنچه بر او رفته است داشته باشد.

نظر شما نسبت به این پست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *