مهارت خواندن

مهارت خواندن و نوشتن به یکباره و در شش یا هفت سالگی بروز پیدا نمیکنه بلکه از زمان تولد کودکان در حال یادگیری مهارتهای مربوط به خواندن هستند. ما اینجا یکسری فعالیت ها و تمرین هایی به شما پیشنهاد می دهیم که مهارت خواندن کودک شما را افزایش می دهد.

نکته بسیار مهم در خواندن  این است که کودک علاوه بر خواندن درست کلمات بتواند مطلبی که می خواند را درک کند. درک مطلب بسیار مهم است زیرا در آینده باید برای پاسخ به پرسش ها ابتدا سوال را درست بخواند و درک کند تا بتواند به سوالات پاسخ دهد. حتی در بخش آموزش هم درست خواندن و درک مطلب بسیار مهم است ( کودک از نطر بینایی سنجی باید در ابتدا بررسی شود تا مشکلی نداشته باشد).

فعالیت های پیشنهادی ما برای تقویت مهارت خواندن

۱- گوش دادن به داستان (کتاب) :

برای کودک کتاب بخوانید. زیرا کتاب خواندن علاوه بر پرورش خلاقیت و بالا رفتن دایره لغات می تواند مهارت خواندن را در او تقویت کند . آشنایی کودک با کتاب و عادت کتاب خوانی باعث می شود او بعد از اینکه خواندن را می آموزد به کتاب خوانی علاقه بیشتری نشان دهد.

همچنین چون از سنین پایین داستان های زیادی شنیده است ارتباط بین کلمات و جمله ها را پیدا می کند و می تواند محتوای داستان را به درستی درک کند.

انتخاب کتاب بسیار مهم است ما در بخش های زیر کتاب ها و داستان های با محتوای مناسب را به شما پیشنهاد می کنیم.

نکته : در مقاله تقویت مهارت پیش بینی به طور کامل توضیح داده شده است که برای یادگیری بهتر خواندن باید مهارت پیش بینی کودک نیز تقویت شود. بنابراین سعی کنید بعد از خواندن کتاب از کودک در مورد داستان و شخصیت ها سوالاتی بپرسید.

۲- داستان گویی

چند تصویر مرتبط به هم را به کودک نشان داده و از او بخواهید برای این تصاویر داستان بسازد. یا برای او داستانی را تا نیمه تعریف کنید و از او بخواهید ادامه داستان را برای شما پیش بینی کند. و بعد شما ادامه داستان را برای او بخوانید. سپس می توانید بگویید:

” آیا این همان چیزی بود که پیش بینی می کردی اتفاق بیفه؟ “

اگر او پایان را پیش‌بینی کرد، می‌توانید بگویید: “عالی است. از کجا فهمیدی؟”

اگر پایان را پیش بینی نکرد می توانید بگویید: ” هر داستانی ممکن چند تا پایان داشه باشه اما باید به سرنخ ها دقت کنی تا پایان درست حدس بزنی. “

از او بخواهید که یک پاراگراف در مورد داستان بنویسد یا برای بچه‌های کوچک‌تر، هر بار که داستانی را می‌خواند، یک تصویر برای داستان بکشد.

چند نمونه از تصاویر داستانی (برای مشاهده هر تصویر در سایز بزرگ روی آن کلیک کنید.)

۳- تقویت حافظه دیداری

بعضی از مشکلاتی که کودک در خواندن دارد بخاطر عدم تمرکز و حافظه دیداری ضعیف است پس بنابر این بهتره حافطه دیداری کودک خود را تقویت کنید ( تمرین ها در بخش حافظه دیداری).

لیست پست های مرتبط با مهارت خواندن :